כיצד יהלומים מקבלים את צבעם?

 

יהלומים שצבעם טבעי עוברים תהליך מעניין מאוד. כפי שאתם בוודאי יודעים, תהליך יצירת יהלום יחיד הוא תהליך מרוכז מאוד. היווצרותם של גבישי יהלומים מפחמן נחשבת לתהליך ארוך מאוד של מיליוני שנים, והמדענים יודעים כעת כי האבנים היקרות הללו נוצרות למעשה במעטפת העליונה של כדור הארץ, אשר למעשה איננו יכולים להגיע אליה. 

כפי שהוזכר, יהלומים נוצרים במשך מאות מיליוני שנים, אבל… הם גם עשויים להיווצר תחת חום ולחץ חזק במשך מספר שבועות בלבד. בכל מקרה, יהלומים בטבע מוצאים את דרכם אל השכבות העליונות של קרום כדור הארץ דרך תהליך של התפרצויות געשיות תת-קרקעיות, שכמותן לא נראו אי פעם (לפחות לא על ידי בני אדם). זו הסיבה לכך שיהלומים הם מצרך נדיר ביותר.

 

אבל, מה הופך יהלומים לצבעוניים (או חסרי צבע)? בעוד שהמרכיב העיקרי הנחוץ לייצור יהלומים הוא פחמן, יש לעיתים קרובות אלמנטים אחרים במשחק הזה שיכולים להשפיע באופן קיצוני על הרכבו של גביש ייחודי זה. אבן חן טבעית המכילה פחמן בלבד תהיה חסרת צבע לחלוטין. אבל כאשר מעורב בתהליך ההיווצרות גם חנקן, למשל, יתקבל בסופו של דבר יהלום צהוב. נוכחות של בורון תפיק גוונים כחלחלים. ניתן ליצור כמעט כל צבע באמצעות שילוב של פחמן ויסודות נוספים. עם זאת, ישנם מספר גורמים אחרים שבאים לידי ביטוי גם כן.

תכלילים יכולים לשפר את הצבע באופן דרמטי. אמנם הם אינם רצויים באבנים חסרות צבע (רואים בהם פגמים), אבל הם יכולים למעשה להוסיף עומק ועוצמה ליהלום שכבר יש לו קצת צבע. זה דומה למה שקורה במוסיקה, הצלילים המבריקים ביותר מיוצרים כתוצר לוואי של הכללת מספר גורמים. כאן, הגורמים הסביבתיים נכנסים למשחק. לדוגמה, חום ולחץ גבוהים יותר יכולים להחריף את תהליך ההיווצרות של יהלומים, ולכן צבען של אבנים אלה נע בין צבעים חיוורים לצבעים רוויים מאוד. קרינה בסביבה הקרובה עלולה לגרום ליהלום לקבל גוון ירקרק, ובמקרה של יהלומים ורודים, הצבע נחשב לתוצאה של לחצים אינטנסיביים על האבן במהלך היווצרותה, אשר גורמים לאלקטרונים לשקף אור בקצה האדום של הספקטרום.

 

מכיוון שהנסיבות הנדרשות לצורך שינוי צבע ביהלומים חסרי גוון הן כל כך מדויקות, אין זה פלא שאבנים אלה הן יקרות בהתאם. הן מהוות רק אחוז קטן מהיהלומים שמגיעים לשוק הקמעונאי מדי שנה, וכמו כל דבר נדיר, הם כמובן יקרים למדי. מסיבה זו, רוב האנשים עדיין מעדיפים אבנים חסרות צבע או כמעט חסרות צבע שמוכרות ברחבי העולם כיהלומים.