האם כדאי לפרוע את המשכנתא מוקדם?

כשהריביות צונחות, חלק יסכימו שאין סיבה לסיים את תשלומי המשכנתא כל כך מוקדם, ואחרים יגידו שלהיפטר מחוב זה תמיד רעיון טוב בהתחשב באי היציבות הכלכלית בשנה האחרונה. אנחנו נשקול עבורכם את האפשרויות, אתם תחליטו.

יש לכם חובות גדולים יותר מהמשכנתא?

חובות גדולים הם אלו שיעלה הרבה כסף לסגור אותם לאורך תקופת זמן ארוכה.

חובות מסוג זה בדרך כלל מגיעים עם ריבית גבוהה יותר מהמשכנתא שלנו, ותמיד מומלץ לשלם קודם את החוב הכבד יותר לפני שמתחילים לחשוב על פירעון המשכנתא. עם זאת, צריך להיזהר לא לצבור חובות גדולים נוספים.

אתם משקיעים בקרן פנסיה?

פנסיות הן דרך טובה לחסוך במס, במיוחד אם גם המעביד משלם לכם פנסיה. אבל אם אין לכם פנסיה ויש לכם הרבה כסף בצד, כדאי לחשוב להשקיע בקרן פנסיה. ככל שתתחילו מוקדם יותר, כך הפנסיה שלכם תהיה גדולה ותוכלו לפרוש לגמלאות רגועים יותר.

לכן, כדאי להשקיע בקרן פנסיה לפני שמשתמשים בחסכונות כדי לסגור את המשכנתא.

האם המשפחה תוכל לתמוך בכם כלכלית במקרה שלא תוכלו לעבוד?

התשובה על כך חשובה מכיוון שזה משהו שאנחנו משתדלים לא לחשוב עליו, אבל בתהליכים כאלו כדאי לקחת את זה בחשבון.

אתם יכולים להשיג ריבית גבוהה יותר על החיסכון שלכם מהריבית של הפנסיה?

אם אתם כבר משקיעים בקרן פנסיה, אולי עדיף לכם להכניס כסף לחיסכון מאשר לשלם את המשכנתא מוקדם. אפשר לעשות זאת אם אתם מוצאים דרך להשיג ריבית על החיסכון שהיא גבוהה מהריבית של הפנסיה.

כדי לבצע את ההשוואה הזו, צרו קשר עם הבנק שלכם. חלק מתוכניות החיסכון נקיות ממס ויכולות לעשות עבודה מעולה עבורכם.

ממה צריך להיזהר?

הגישה הראשונה היא לשלם סכום גדול שמכסה בעצם את כל המשכנתא. לפני שעושים זאת, חשוב לשאול אם יש קנס שצריך לשלם על פירעון מוקדם של המשכנתא. גודל הקנס תלוי בבנק שממנו לקחתם את המשכנתא, ויכול להיות בין 2 ל-5 אחוזים מסך ההלוואה, מה שיכול להיות יקר ולא תמיד משתלם.

מצד שני, תוכלו לשלם כל חודש קצת יותר על המשכנתא, לפי היכולת שלכם.

זהירות: שימו לב לכוון את התשלום למשכנתא עצמה, אם לא – הכסף שתשלמו יכול להיחשב כתשלומי ריבית, והדבר הזה יעכב את תהליך התשלום עליה.

אם נשארו לכם עוד 22 שנים על משכנתא בת 30 שנה, תוכלו למחזר אותה ולנצל את הריביות הנמוכות כדי להשיג את העסקה הטובה ביותר עבורכם, בהצלחה!

 

תוכלו ללמוד גם על משכנתא הפוכה.